Symbióza

Vzájemně výhodné soužití dvou nebo více organismů.

Lišejník složený organizmus
Lišejník složený organizmus

Lišejník je složený organismus. Tvoří jej houba a zelené řasy, nebo siniceHouba dává řase vodu, řasa dodává houbě ústrojné látky, které vyrobí při fotosyntéze. Tělo lišejníku se nazývá stélka.

Hřib smrkový
Hřib smrkový


Hřib smrkový nalezneme pod smrky.

Lišejník - terčovka bublinatá
Lišejník - terčovka bublinatá

Terčovka bublinatá je jeden z nejčastějších lišejníků u nás. Její hojnost je dána faktem, že snáší poměrně velké imise, ve velmi postižených oblastech se nevyskytuje - proto slouží i jako bioindikátor.

Křemenáč březový
Křemenáč březový

Křemenáč březový nalezneme jen pod břízami.

Podhoubí hub, které rostou pouze v blízkosti stromů, v půdě obaluje jemné kořínky stromů a vytváří na nich keříčkovité útvary - mykorhizy.

Podhoubí uvolňuje z půdy důležité živiny, jako jsou dusík, fosfor a další stopové prvky, které pak přes kořeny společně s vodou posílá své symbiotické rostlině, která "na oplátku" poskytuje houbě organické látky. Zatímco houba bez tohoto symbiotického vztahu nemůže existovat, stromy se bez ní obejdou, rostou však pomalu. 

Klaun očkatý  a sasanka (ZOO Kopeček)
Klaun očkatý a sasanka (ZOO Kopeček)

Klaun očkatý je známý pro své symbiotické vztahy s některými druhy mořských sasanek. Zatímco klaunovi sasanka poskytuje bezpečné útočiště před některými predátory, ryba sasanku zbavuje parazitů. Samotného klauna chrání před žahavými buňkami vrstva slizu na kůži. 

Mravenci se starají o mšice
Mravenci se starají o mšice

Mšice vylučují ze zadečku sladkou látku, zvanou medovice, kterou získávají sáním rostlinných šťáv. Cukry, které obsahuje, jsou výborným zdrojem energie a některé druhy mravenců to využívají. Za odměnu mravenci chrání mšice před predátory a přenáší mšice na místa, kde je dostatek potravy. 

Foto: E. Jiříková  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky